Çelik türleri ve mutfak evyeleri

Çelik türleri ve mutfak evyeleri hakkında:

Mutfak evyeleri için kullanılan farklı paslanmaz çelik türleri vardır. Paslanmaz çelik hammadde fiyatları çok pahalı olduğu için, bazen üreticiler düşük kalite çelik tercih edebilmektedirler. Bir çok varyasyonu olmasına karşın, evye üretiminde genel olarak 4 çeşit çelik kullanılır:
304 kalite: %18 krom, %8 nikel ihtiva eder. Evye üretimine uygun olan en yüksek kalite çeliktir, ve asıl paslanmaz çelik budur. Paslanmaz çelik kullanma şartlarına uyulduğu takdirde, bu asla paslanmayan bir çeliktir…
202 kalite: %16 krom, %2 nikel ihtiva eder. Nispeten daha ucuz bir malzemedir, ve ancak uzun dönemde evyeler pas tutabilir.
201 kalite: %15-16 krom, %1 nikel ihtiva eder. Çok daha ucuz bir malzemedir, orta dönemde evyeler pas tutabilir.
430 kalite: %16 krom, %0 nikel ihtiva eder, ve demir özelliği gösterir. Kısa dönemde (1 – 2 yıl) pas tutabilir.

Kalitesi düştükçe, çeliğin hijyen özelliği de azalmakta, 430 kalitede bu en dibe vurmaktadır.
Bir malzemenin en kötü çelik olan 430 kalite çelikten olup olmadığını anlamanın en kolay yolu bir mıknatısı o çeliğe dokundurmaktır. Eğer bir demiri çeker gibi bir çekim var ise, bu 430 kalite çeliktir. İster evye olsun, ister tencere, çatal, kaşık vb olsun bu tür “çelik” ihtiva eden ürünlerden kesinlikle kaçınınız. Hem hijyenik değildir, hem de kısa sürede paslanır.
Diğer kalite çelikler ise 304, 202, 201 vb çıplak göz ile ayırt edilemezler. Ancak 202 ve 201 kalite evyelerde morumsu, koyumsu bir renk olur. En net ise kimyevi analiz raporları ile bu ayrım yapılabilir.
Bu nedenlerden ötürü, evye alırken… 304 kalite “paslanmaz” çelikten üretildiğinden emin olunuz…

by AnkastreEvyeci